Veronika Bečková
21 června, 2022

Styl, móda, udržitelné chování. Termíny, které jdou stále častěji ruku v ruce. V dnešní době by se dokonce dalo říct, že kdo je stylový, ten jde naproti takové módě, která je pro planetu šetrná. Ale jak na to?

Jak nakupovat?

Být šetrný k matičce zemi začíná ještě o kousek dřív, než na nákupech. Základní pravidlo zní - nemít v šatníku a botníku nic, co dlouhodobě nepoužíváte. Říkáte si, že je to téměř protimluv? Vůbec ne! Zrevidujte své věci a to, co se vám nehodí a neměly jste už několik měsíců na sobě (a pravděpodobně si to již neoblečete) věnujte. Obdarovat můžete příbuzné, kamarádky, nebo využijte stále oblíbenější bazary, kde své staré oblečení a boty můžete vyměnit za kousky od někoho jiného. 

Po takto provedené revizi se podívejte, jak potřebujete šatník a botník doplnit. Kupujte lehce kombinovatelné kousky z kvatlitních materiálů. Pokud to se svým ekologickým chováním myslíte vážně, zabruste do kategorie Eco-friendly. Tady najdete zboží, které je vyráběné s ohledem na životní prostředí tak, že ho jeho výroba zatěžuje mnohem méně, než je tomu u ostatních výrobků. Začíná to výběrem místních dodavatelů materiálu, používáním přírodního barvení, úsporou vody ve výrobním procesu a končí většinou zabalením do plně recyklovatelného papíru. Zkrátka a dobře - vaše eko srdce by už těžko mohlo víc plesat!

Širokou nabídku eco-friendly obuvi najdete v obchodech CCC. Že nemáte žádný poblíž? Nezoufejte! Podívat se totiž můžete také na e-shop. Tady navíc velmi jednoduše vyfiltrujete, že vás zajímá právě toto zboží, takže ušetříte spoustu času vybíráním těch pravých bot pro vás. 

Po nákupu

Aby vaše nové boty dlouho vydržely, je potřeba se o ně starat. I toto patří k ekologickému chování - nenakupovat nesmyslně stále nové a nové věci, ale pečovat o ty stávající, aby vám dlouho dělaly radost. Před prvním nošením dobře rozmyslete, co vaše obuv potřebuje a ideálně se rozhodujte podle materiálu, ze kterého je vyrobena. Kvalitní základ jí dodáte dobrou impregnací. Jak na jednotlivé materiály se podívejte na blog CCC

První impregnací to ale zdaleka nekončí. Vaše boty potřebují péči hlavně v průběhu jejich používání. To nejlepší, co pro ně můžete udělat, je střídání. Pokuste se nenosit jedny boty každý den, ale mějte alespoň dvoje, aby si vždy mohly dostatečně "odpočinout". A odpočinkem se v tomto případě myslí pořádně vyvětrat, alespoň 24 hodin, pokud je máte na sobě prakticky celý den. Nechávejte je volně, nezavírejte je do botníku a uklízejte je až ve chvíli, kdy jsou skutečně "odpočinuté". 

Nepodceňujte ani proces průběžného čištění. Opět věnujte svou pozornost tomu, z jakého materiálu jsou vyrobené. Jiným způsobem se čistí textilní obuv, jinak budete postupovat u obuvi kožené. Větší nečistoty odstraňte jemným kartáčkem a pak postupujte s vlhkým hadříkem. Pokuste se vyhnout pračce, která by ani u textilních bot nemusela dělat dobrotu. Při čištění nezapomeňte také na to, že boty mají podrážku!

Své boty, ať jsou z jakéhokoli materiálu, nikdy nedávejte do sušičky. Můžete je tak nenávratně poškodit. A navíc - sušení v sušičce není právě ten nejekologičtější počin! Stejně tak se vyhněte přímému sušení na radiátoru nebo na slunci. Nechte je volně proschnout ve stínu, nebo v blízkosti ústředního topení. Tam jim bude nejlépe!

Při dodržení těchto jednoduchých pravidel budou vaše boty vypadat stále jako nové. Nejen, že je toto chování velice ekologické, ale navíc si nebudete muset kupovat nové boty na každou sezónu, což se vyplatí i finančně. Takže třikrát hurá ekologickému chování!

Sdílejte článek