Jak na stavbu plotu

Ať už hledáte ochranu před pohledy kolemjdoucích, či nechcete, aby vaši psi běhali všude po okolí, plot je praktické řešení. Jaký druh plotu ale vybrat? Nezáleží jen na stylu, ve kterém je zařízen váš dům, ale i na stylu okolních obydlí. Obecně platí, že venkov svádí spíše k volbě klasického plaňkového (dřevěného) plotu. Oproti tomu ve městech vypadají velmi dobře modernější kovové ploty.

Pletivový plot, který dlouho vydrží

Nejjednodušší způsob, jak oplotit svůj pozemek je drátěným plotem. Vzhledově sice není z těch zajímavějších, ale při správném provedení může (například v kombinaci se živým plotem) dodat vaší zahradě šmrnc. Jeho výhodou je bezúdržbovost a dlouhá životnost.

Instalace není náročná a zvládnete ji bezpochyby i vy sami. Nejprve změřte pozemek, který budete oplocovat. Raději využijte geodetických služeb, abyste nemuseli později nic přestavovat. Spočtěte si potřebnou metráž pletiv, množství sloupků a délku nosného drátu. Poté si pomocí kolíků označte místa sloupků a vykopejte kolem nich díry s průměrem 30 cm. Vykopané díry zalijte betonem, do kterého zapíchněte plotové sloupky. Na sloupky navažte nosné dráty, na které pak zavěsíte pletivo, a máte hotovo.  

Dřevěný plot pro větší soukromí

Pokud nechcete, aby bylo na vaši zahradu vidět, zvolte dřevěný plot s pohledovou ochranou.

Postupovat můžete podobně jako u stavby pletivového plotu. Vykopejte díry a zazděte do země sloupky. Abyste nemuseli přivrtávat každou laťku zvlášť, můžete koupit předpřipravené desky, které stačí jen namontovat na sloupky. V případě potřeby pak celý plot natřete a nalakujte, aby barva déle vydržela.

Pokud chcete spíše plaňkový plot (s mezerami), nabízí se možnost vysázet si živý plot. Bránit viditelnosti do vaší zahrady bude sice až po nějakém čase, zato vám bude tvořit pěkné přírodní zákoutí. Jednou z mála nevýhod živého plotu je nutná častější údržba.

Okrasné ploty

Hledáte-li nejen ochranu před přírodními vlivy a pohledy, ale i ozdobu vašeho bydlení, můžete zvolit luxusnější varianty. O něco dražší, ale o to lépe vypadající oplocení představuje kombinace různých materiálů. Například kované průhledy vypadají skvěle s kamennými základy.

V případě, že zvolíte tuto možnost, se raději obraťte na odborníka, který udělá práci za vás. Řemeslník vás bude stát o něco více, ale oproti zničenému materiálu kvůli špatné domácí manipulaci se stále vyplatí investovat do jistoty. Prostředky vám může pomoci získat spotřebitelský úvěr.