Jak prát ručníky, aby zůstaly dlouho hebké a měkké

Aby vám ručníky zůstaly dlouho měkké a svěží, dodržujte při praní několik zásadních pravidel. Jakých? To vám poradíme v tomto článku.

Před prvním použitím ručník dvakrát vyperte

Cože? Opravdu dvakrát? Ano, je to tak. Volná vlákna se v ručnících uvolní a zbylá se utáhnou. Navíc z textilie odstraníte všechny barvy a chemické látky, které byly použity při výrobě. Ručníky perte samostatně, nikdy ne s ostatním oblečením. A samozřejmě je třiďte podle barvy a materiálu.

Prací prášek nebo gel? 

Jestli použijete prací prášek nebo gel je jen na vás. Drobný rozdíl mezi nimi ale je. Prací prášek snadněji odstraní hrubé nečistoty. Gel se lépe rozpouští ve vodě a jednodušeji se dávkuje. Při praní ručníků raději vynechte aviváž. Ručníky kvůli ní ztrácejí svou hebkost a savost.

Ručníky sušte v sušičce nebo na čerstvém vzduchu

Ručníky můžete sušit v sušičce i na čerstvém vzduchu. Než je dáte do sušičky, lehce je proklepejte. Na čerstvém vzduchu je sušte raději ve stínu. Přímé sluneční paprsky ničí vlákna a snižují savost. Ručníky také nesušte na radiátoru. Díky velkému teplu ztvrdnou a budou nepříjemně škrábat. 

Zápach odstraňte octem nebo jedlou sodou 

Abyste odstranili zápach z ručníků, řiďte se babskými radami. Ty velí použít jedno víčko octa nebo jedlou sodu. Ocet má vynikající dezinfekční vlastnosti, odstraní mastnotu, špínu i pach a zafixuje barvu. Na bělení využijte 100 ml citrńové šťávy. Ručníky po vyprání ihned vyndejte z pračky a nechte je řádně proschnout. 

Jak prát jednotlivé materiály

Froté, bavlna nebo bambus si žádají osobní přístup. Jak prát jednotlivé materiály, aby vám ručníky dlouho vydržely?

Froté ručníky perte na 60°C, třiďte je dle barev a perte vždy bez aviváže.

Bambusové ručníky perte na 40°C, bez aviváže a sušte na nižší teplotu. 

Plážové osušky nejdříve pořádně vyklepte od písku a vždy je perte odděleně od ostatního prádla. 

Pracovní ručníky perte na vyšší teplotu, ale šetřete s pracím práškem. Ten se usazuje v látce a barvy ztrácí na intenzitě.