Jak připravit vinný střik? 7 kroků pro sexy drink

Vinný střik je lehký a svěží. Všichni ho milujeme! Není na tom vlastně nic těžkého. Dejte do přípravy a výběru lahve trochu lásky. Výsledný nápoj bude 100krát lepší a chutnější. Připravte si příjemné odpoledne nebo večer, ať už sami pro sebe, pro partnera, nebo pro celou tlupu přátel. Poradíme, jak připravit výborný vinný střik, po kterém vám ruce utrhají.

Vinný střik je odlehčený nápoj, po kterém rádi sáhneme jak v létě, tak kdykoliv jindy během roku. Rádi si ho objednáme na schůzce, když se šetříme a hlídáme si hladinku. Hodí se ho podávat i hostům u vás doma. 

Díky tomuto jednoduchému drinku vám zásoby bílého vína na party vydrží o trochu déle. Chcete se blýsknout před známými a pohostit je vinným střikem, jaký nikdy neochutnali? Postupujte podle našeho návodu a budou o vás mluvit ještě týden!

Vše začíná u vína, po jaké lahvi sáhnout?

Jaké víno vybrat pro vinný střik? Nemusí jít o to nejdražší. To totiž nutně neznamená, že nebude dobré. Jedním z nejčastějších mýtů o vínu je právě ten, že levnější víno nemá dobré kvality. To ale vůbec není pravda. Pokud tedy hostům nabídnete cenově dostupnější víno, rozhodně neuděláte chybu. Nakonec, do vinného střiku nemá moc smysl použít luxusní, drahou lahev.

Pro vinný střik je nejlepší víno bílé s vyšším obsahem kyselinky (tedy bílé víno suché či polosuché) a se silným aromatem. Zatímco alkohol se zředí, aroma zůstane. Také růžové je dobré. Ovšem červené moc nedoporučujeme, po smíchání s vodou zůstane mdlé. 

Ingredience na vinný střik? Řízněte ho ovocem!

Následující množství je pro 1 osobu. Pokud čekáte návštěvu, vynásobte si ho:

 • 120 ml bílého vína
 • 60 ml perlivé vody
 • led
 • ovoce na ozdobu

TIP: Pokud máte velkou návštěvu a nechcete si dělat starosti s odměřováním, jednoduše smíchejte dvě lahve vína ve velké nádobě s jedním litrem vody. Promíchejte a dejte chladit. Led a ovoce přidáte, až budete podávat. Případně dejte ovoce stranou do mističky a nechte hosty, ať si sami vyberou, co jim nejvíce chutná.

Perlivou vodu doporučujeme obyčejnou sodovku nebo sifon. Nekupujte pro vinný střik minerální vody, pokazily by chuť vína.

Divíte se položce ovoce na ozdobu? Pokud jste to ještě nikdy nezkusili, tak je na to nejvyšší čas! Nejčastěji se setkáte s citronem, pomerančem nebo limetkou, ale skvělé jsou například také jahodymaliny či brusinky. Nápoj příjemně osvěží i snítka máty nebo šalvěj. A v létě do něj zase můžete přidat vodní meloun k zakousnutí. 

Jak připravit vinný střik v 7 krocích

 1. Zhruba dvě hodiny před přípravou dejte víno do ledničky. Dobře vychlazená lahev zajistí, že se led ve výsledném nápoji za pár minut nerozpustí. Výsledek bude stát opravdu za to!
 2. Hosté už jsou tu? Jdeme na to. Připravte si ingredience na pracovní plochu. Do sklenky na víno dejte led. Skleničku můžete naplnit až do půlky. Nápoj se bude postupně ještě trochu ředit, jak led začne tát. Pokud však nechcete, aby nápoj byl úplně ledový, stačí jen pár kostek.
 3. Do skleničky nalijte víno. 120 ml je zhruba polovina sklenky. 
 4. Pokračujte perlivou vodou. Do sklenky dolijte cca 60 ml, což je asi čtvrtina sklenky. Sklenička by neměla být úplně vrchovatá.
 5. Nápoj promíchejte pomocí lžičky nebo míchátka. Lze promíchat i brčkem, pokud ho s ním budete podávat.
 6. Vinný střik ozdobte ovocem. Vyberte si nějaký druh, který jsme vám doporučili. Nebo se rozhodněte pro bylinky. 
 7. můžete podávat! Drink je hotový.

Věříme, že vám náš vinný střik bude chutnat! My na něj nedáme dopustit. Je to skvělé, odlehčené pití, které je navíc dietní. Voda přeci žádné kalorie nemá a 120 ml vína má jen něco okolo 90 až 100 kcal. 

Takže pokud jste na dietě, nemusíte si dělat takové vrásky, jako kdybyste si třeba dali míchaný nápoj nebo panáka tvrdého alkoholu, který je plný cukru. Navíc, konzumovat alkohol společně s vodou má ještě jednu výhodu – ráno nebudete dehydratovaní a nebude vás bolet hlava.