Jak ušetřit za elektřinu díky tepelnému čerpadlu

Tlak na snižování spotřeby elektrické energie je dnes všudypřítomný. Má přitom dva hlavní důvody. Tím prvním je snaha o šetrnější přístup k životnímu prostředí, druhým potom ekonomická realita. Neustále rostoucí ceny energií nás nutí přemýšlet o tom, jak výdaje za ní udržet co nejvíce na uzdě. Jednou z cest, jak toho docílit, je zapojení nových moderních technologií do provozu domu. Mezi ty patří i tepelná čerpadla. Co mohou majitelům objektů přinést za výhody?

Co je tepelné čerpadlo a jak funguje?

Jako tepelné čerpadlo označujeme zařízení, které je schopné pro vytápění domu nebo jiného objektu využívat teplo z okolního prostředí. Pro svůj chod tepelné čerpadlo samozřejmě potřebuje elektrickou energii, díky využití vnějšího tepla je ale při vytápění nebo ohřevu vody velmi efektivní. Elektrická energie se spotřebovává na chod čerpadla – především periodickou kompresi jeho náplně – a nikoliv na vlastní ohřev. Díky tomu je celková energetická bilance příznivější. Výsledkem je potom menší spotřeba elektrické energie a v jejím důsledku samozřejmě i úspora finanční.

Pokud bychom měli moderní tepelná čerpadla k něčemu připodobnit, byla by to chladnička a princip jejího fungování. Zatímco ale v případě chladničky je naším cílem vnitřní prostor vychladit a odebrané teplo je pro nás odpad, v případě tepelného čerpadla nám jde právě o něj a využíváme jej pro vyhřívání interiéru nebo třeba ohřev vody.

Podle toho, mezi jakými dvěma prostředími dochází k výměně tepelné energie se rozlišují různé typy tepelných čerpadel, nejběžnějšími z nich jsou potom tepelná čerpadla vzduch/voda a země/voda.

Výhody tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo disponuje v souboji s dalšími způsoby vytápění nebo ohřevu vody několika nezpochybnitelnými výhodami, díky kterým se pro majitele rodinných domů i dalších objektů vyplatí o pořízení této technologie rozhodně uvažovat.

První výhodou, která samozřejmě zajímá každého potenciálního uživatele v první řadě, je možnost úspor. Tepelné čerpadlo může být ekonomicky velmi výhodnou volbou a dokáže ušetřit až 60 procent nákladů na vytápění. Méně spotřebované energie navíc znamená také příspěvek k ekologii. Pozitivní ekonomický a ekologický efekt může být o to větší, pokud dojde ke spojení tepelného čerpadla s fotovoltaikou. I takto komplexní systémy dnes dodavatelé nabízí. 

Další užitečnou charakteristikou tepelného čerpadla je jeho univerzální využití, obecně může totiž fungovat také jako klimatizace, To se v parných letních dnech rozhodně hodí. Tepelná čerpadla se také vyznačují dlouhou životností, která se často počítá i na desítky let.

Na závěr je třeba zmínit, že na pořízení tepelného čerpadla lze čerpat státní dotace, což může snížit investiční náklady, a ještě více tak zkrátit návratnost. Ta se pohybuje někde v řádu sedmi či osmi let.

Zdroj obrázku: David Papazian / Shutterstock.com