Když malování nepřichází v úvahu, do hry vstoupí vliesové tapety

Ohmataly vám děti zdi v obývacím pokoji nebo se vám jiným způsobem povedlo pošpinit zrovna čerstvou výmalbu v interiéru? Nemusíte nutně sahat po štětci a kýblech barev, ale můžete se pustit do lepení tapet. Jednoduchá a rychlá záchrana poškozených zdí, která mnohdy zachrání krk předtím, než k vám přijede ohlášená návštěva je totiž stále stylová a šik.

Trend, který nikdy nevyjde z módy

Tapety? Ne, raději štětec a barvu, říkají si mnozí. Ve skutečnosti jsou však tapety stále stylové a prakticky s jakýmkoliv interiérem umí udělat zázraky. Zatímco někdy ho dokážou opticky projasnit, jindy ho zútulní a opticky zvětší. Navíc je nemusíte lepit pouze na zdi, ale také na dveře, které se tím pádem lusknutím prstu hezky zrenovují.

V současné době je možné vybírat z mnoha druhů, kdy rozhodujícím faktorem bude plocha, na kterou chcete tapetu nalepit. Zatímco vinylové tapety jsou vyrobeny z umělého PVC a dokonale se přichytí například i na místa, které podléhá velkému vlhku, hodí se kupříkladu do kuchyně nebo koupelen.

Daleko větším hitem jsou však takzvané vliesové tapety. Mluvíme o netkaných textiliích, které jsou obvykle vyrobené z lisovaných buničitých a syntetických vláken, jež jsou nepravidelně uspořádaná. Ostatně právě tato schopnost či vlastnost zajišťuje dostatečnou odolnosti vůči oděru a také poškrábání. Rodiče ocení, že jsou také snadno omyvatelné a tedy tím pádem i udržovatelné. Nemusí se bát ani instalace do dětských pokojů, kde zdi nejčastěji podléhají zkáze nejmenších a jejich touze vyjádřit svou kreativitu na všech površích.

Praktičnost jako hlavní benefit

Pokud tedy malování nepřichází v úvahu, vliesové tapety přichází do hry. Jejich superschopností, a tedy i hlavní výhodou je jejich praktičnost. Jak již bylo zmíněno, snadno se udržují a omývají čili se je nemusíte bát instalovat také do nejrůznějších interiérů včetně dětských zákoutí, kde se dává prostor jejich kreativitě.

Jak nalepit vliesové tapety

Učarovaly vám právě tyto tapety a chcete jim dát také šanci? Pak byste měli místnosti stěn připravit na aplikaci nového prvku, který ve výsledku zcela pozmění interiér doslova k nepoznání. Než se rozhodnete nalepit tapety na stěnu, musíte stěny pečlivě očistit a také upravit nerovnosti, aby byla zajištěna dlouhá životnost tapet a jejich maximální přilnutí.

K lepení přistupujeme tedy až v okamžiku, kdy je podklad suchý a také dostatečně pevný. Pokud je na stěnu aplikovaná čerstvá omítka nebo stěrka, musí se stěny ideálně opatřit penetrací, což jde udělat také pomocí lepidla určeného pro nalepení tapet.

Hlavně dostatek tapety

Než se pustíte do lepení tapet, kromě toho, že ošetříte stěnu či zeď a připravíte ji na tento krok, měli byste se také ujistit, že máte dostatek tapet k dispozici. Protože pokud ne, může se vám na první pohled rychlá záležitost, respektive úprava interiéru rapidně prodloužit nebo zkomplikovat.

Při koupi tapety tedy platí, že byste měli raději dvakrát měřit a jednou kupovat. A v nejlepším případě byste měli mít jednu roli tapety navíc, která by posloužila, kdyby náhodou došlo k přetrhnutí nebo špatnému nalepení. Je raději lepší být připraven, než být nemile překvapen.

Mějte po ruce pár pomocníků

Stejně tak kromě role navíc mějte po ruce také pár pomocníků, které vám rapidně usnadní celý proces proměny vaší domácnosti. Aby tapeta dokonale přilnula ke stěně, měli byste používat gumový váleček. Okraje tapet se odřezávají ideálně pomocí pravítka nebo pomocí nože, nikdy tapetu neodtrhávejte.

Jestliže vám na tapetě zůstanou zbytky lepidla, vezměte do rukou čistý hadřík a co nejdříve lepidlo otřete. Dejte si pozor na otírání příliš vlhkým či mokrým hadříkem. Tapeta je sice snadno udržitelná, ale odsud posud.

Foto: Dovido.cz