Magnet fishing: Jak hledat poklady magnetem?

Magnet fishing, zvaný také magnetic či magneting fishing je dobrodružná zábava u vody. Pomocí velice silného magnetu, který je zavěšený na pevném laně, hledáte na dnech rybníků, řek, jezer i stok kovové poklady. Jaká výbava je potřeba a jak s lovem pokladů začít? Podívejte se.

Kusy drátů, rezavé šrouby, matky, děravé trubky od kamen nebo ráfky kol. To jsou asi tak nejčastější „poklady“, které budete z hlubin vodních toků lovit, pokud magnet fishing vyzkoušíte.

Ale budete-li mít štěstí nebo vytrváte dostatečně dlouho, možná z vody vytáhnete i něco cennějšího. Mezi reálné úlovky patří celá jízdní kola, koloběžky, moped, kovové schránky – někdy dokonce s obsahem uvnitř!

Magnetičtí lovci ze dna vytahují také dýky, nože, střelné zbraně i munici. Ta však může být životu nebezpečná. Velice rozumné je v případě takového nálezu hned z místa zavolat policii a nikoho k místu nepouštět. Přivolaní pyrotechnici už se o nález postarají.

Aby se vám povedlo něco zajímavého najít, bude se vám hodit výbava na magnet fishing. Tou je zejména velice silný magnet pro lovce pokladů a lano na magnet fishing. Potřebujete:

1) Magnet na magnet fishing

Seženete buď jednostranný nebo oboustranný magnet na magnet fishing. Ten jednostranný se hodí hlavně pro spouštění dolů do hlubin staré studny, anebo když stojíte na jednom místě, a hledáte úlovky pod sebou, třeba z přístavního mola.

Oproti tomu oboustranný magnet přijde vhod, když jej chcete spíše tahat k sobě po dně, případně podél břehu. Lano k němu můžete přivázat shora i z boku a šance na nález se tak zvětšují.

Magnety na magnetic fishing existují v magnetických silách od 135 kg až do 1100 kilogramů. Ty nejsilnější jsou určené pro zkušené lovce.

2) Pevné lano na magnet fishing

Aby se dal magnet z vody po vhození vytáhnout, je nutné jej uvázat k pevnému lanu. Pořídit se dá 15metrové lano pro lovce pokladů nebo lano s délkou 30 metrů. Bývají vyrobená z PES. Různá může být i pevnost lana, například 355 kg nebo 550 kilogramů. Lano si vyberte podle magnetické síly zvoleného magnetu.

Každý magnet na magneting fishing má nosné oko. To bývá k magnetu přišroubované. K němu pevným uzlem přivažte lano. Vhodný a hodně pevný je třeba osmičkový uzel. Jaký uzel na magnet fishing, zjistíte třeba na blogu Magnetik.cz.

3) Ochranné rukavice

Mezi další potřebnou výbavu patří ochranné rukavice, ideálně s nitrilovým protiskluzovým povrchem. Využijete je pro magnet fishing, ale také ve stavebnictví i v dílně. Mají pevný úchop, přesto jsou hezky poddajné. Kromě ochrany rukou před nečistotami z vodních toků vám ruce ochrání také před popálením, když mezi prsty prokluzuje fishingové lano.

4) Kbelík, gel a další výbava pro hledání pokladů

Co dalšího se na lov pokladů ještě hodí? Například plastový kýbl pro uložení nálezů i mokrého lana, antibakteriální gel na ruce nebo fotoaparát či mobil na dokumentaci nálezů.

5) Kužel a hák pro fajnšmekry

Pokud chcete vyrazit k řece nebo rybníku, kde je pod vodou hodně kořenů, doporučujeme použít ochranný kužel na magnet. Pomůže zabránit zaseknutí magnetu pod vodou.

Pokročilejší hledači pokladů s sebou nosí i ocelový hák na magnet fishing. K čemu je? Hodí se pro případ, kdy se magnet v hlubinách přicvakne k něčemu těžkému a předmět už neudrží. Můžete tak k němu ponořit ocelový hák a těžší předmět pomocí háku z vody vytáhnout.

Jak začít hledat poklady? Je to docela snadné

Máte už výbavu na magneting fishing? Doporučujeme začít tak, že si vytipujete vhodné lokality na magnet fishing. Ideální jsou místa, kde se pohybuje nebo v minulosti pohybovalo hodně lidí, kteří mohli do vody něco hodit. Mohou to být městská nábřeží řek, hráze rybníků, přístavní mola.

Jste na místě? Lano přivažte k oku magnetu pevným uzlem.

Teď buď magnet ponořte z místa pod sebe do vody nebo vhoďte co nejdál od břehu. Pozor, ať vám druhý konec lana nevyklouzne! Je dobré druhý konec lana uvázat na břehu ke stromu nebo zábradlí, ale nikdy ne ke svému tělu.

Pomalu táhněte lano s magnetem k sobě. Přicvaklo se k němu něco? Gratulujeme! Jestliže ne, zkuste to znovu o kousek vedle nebo na jiném místě. Chce to trpělivost.

Přejeme úspěšný lov pokladů!