Materiály koberců: jaký se hodí právě do vašeho interiéru?

I když se dnes už koberce nepoužívají tak často, jako tomu bylo dříve, ještě stále jsou součástí interiéru. Nemusí přitom pokrývat celou podlahu. Kusové koberce mohou vypadat velice vkusně v různých místnostech. Různé materiály koberců mohou skrývat různé vlastnosti, které jsou vhodné k použití do různých místností. Dnešní trh nabízí celou spoustu materiálů a my vám pomůžeme se v této nabídce zorientovat.

Vlněné koberce

Jsou velice měkké a poměrně dobře odolné vůči nečistotám. Jejich výhodou je výborná tepelná izolace, což oceníte zejména při problémech se studenýma nohama. Odolné jsou také vůči mechanickému poškození – to se může hodit například při zařizování pracovny nebo dětského pokoje, kde bývají koberce nejvíce zatíženy. Nevýhodou je ale příliš vysoká cena. Vlněné koberce zadržují vlhkost, proto mohou být náročnější na čištění – ve vlhkém koberci navíc vzniká příznivé prostředí pro bakterie, plísně a houby.

Bavlněné koberce

Jejich výhodou je to, že jsou lehké, takže je můžete přesunovat snadno podle potřeby. V případě znečištění je vezmete a hodíte do pračky. Jsou ale tenké a špatně tepelně izolují. 

Polypropylenový koberec

Jeden z nejpoužívanějších materiálů na koberce, ať už metrážové, kusové nebo běhouny. Dostupné jsou ve spoustě barev, které jsou odolné vůči blednutí. Odolné jsou proti mechanickému poškození, zvládnou i vysokou zátěž. Nesají vodu, proto je jejich údržba velice snadná a také nevzniká příznivé prostředí pro mikroorganismy. Ty levnější mohou být ale poněkud nepříjemné na dotek.

Polyamidové koberce

Mají všechny výhody polypropylenových koberců, navíc jsou ještě odolnější vůči mikroorganismům a lépe se čistí. Jejich nevýhodou je ale to, že nejsou antistatické. Proto se nehodí například do dětského pokoje.

Akrylové koberce

Jsou podobně měkké jako koberce vlněné, nicméně jsou odolnější vůči znečištění. Nepřitahují prach a nevytvářejí vhodné prostředí pro mikroorganismy. Jsou odolné vůči různým chemikáliím, proto můžete k jejich očistě použít i opravdu silné prostředky. Jsou pohodlné a antistatické.

Zdroj obrázku:
Pixel-Shot / Shutterstock.com