Měkoučký a vláčný chléb, na který se vyplatí počkat. Jestliže těsto necháte vykynout 5 dní, dozvíte se, co je to mít nebíčko na jazýčku!

V minulosti bylo pečení chleba nebo jiných menších druhů pečiva na denním pořádku. Naprostou samozřejmostí bylo, aby měla každá hospodyně vlastní recept. Je jedno, zda si ho vymyslela, vylepšila nebo zdědila po prababičce. Běda té, která nevěděla upéct chléb.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Dnes už většina žen chléb nepeče. Až na pár světlých výjimek, když se nám podaří koupit mouku určenou speciálně na pečení chleba a čas od času to vyzkoušíme. No některé ani tolik ne. A víte přitom, kolik hloupostí sníme v kupovaném pečivu? Nemluvě už o tom předpečeném a zmrazeném. Katastrofa! Jelikož v redakci jsme za osvětu, rozhodli jsme se začít péct pečivo i my. A aby nám z trouby vyšlo jedlé pečivo, inspirovali jsme se těmito radami.

Nebíčko v tlamičce

Abyste si doma připravili ten nejlepší žitný chléb, budete si na něj muset počkat. Vynikající domácí chlebíček něco stojí, ale pravdou je i to, že takový chléb není na denní konzumaci. Kvůli jeho dlouhé přípravě se hodí spíše na příležitosti, když si chcete dát na tom, co nabídnete, opravdu záležet.

Čtěte také: Víte, že podle vaší stolice poznáte, jak jste zdraví? Zaměřte se na své vyměšování a snadno odhalíte, zda je s vaším tělem vše v pořádku, nebo nikoliv

1.den

V první den přípravy si vydělejte těsto. Ve velkém hrnci nebo míse smíchejte 100 g žitné mouky a 100 ml vody ohřáté asi na 35-40 stupňů. Smíchejte je spolu tak, aby měli konzistenci husté smetany. Nádobu přikryjte a dejte na teplé místo, kde zůstane do druhého dne. Po jistém čase si můžete všimnout vznikající bublinky. Znamená to, že právě začal fermentační proces.

2.den

Do těsta, které jste nechali během 24 hodin přikryté a na teplém místě, vylijte dalších 100 ml teplé vody a dosypte mouku. Dbejte na to, aby zůstala konzistence stejná, jako když jste těsto po prvním dni otevřeli. Vše dobře zamíchejte a opět přikryjte, dejte na teplé místo a počkejte dalších 24 hodin.

3.den

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Třetího dne byste měli začít těsto cítit. Typický kyselý zápach je důkazem toho, že v těstě aktivně probíhají fermentační procesy, co můžete vidět i na množících se bublinkách. Pokud se Vaše těsto dostalo do správného stupně kvašení, pak ho nemůže pokazit už nic, kromě chladu. Dbejte proto na to, aby bylo stále na teplém místě. Opět ho promíchejte, zakryjte a nechte kvasit.

4.den

Na čtvrtý den už těsto voní jako originální kynuté. V tento den už můžete oddělit část z něj a dát péct chléb, ale pokud počkáte ještě den, dovedete ho do dokonalosti. Pokud tolik chleba nesníte, klidně si těsto rozdělte na několik částí do sklenic nebo misek o objemu zhruba 0,5 litru.

5.den

Po pěti dnech můžete dát péct chléb. Když takový chlebík ochutnáte, už nikdy nebudete chtít jíst jiný. Tento proces je podobný jako při výrobě vlastního kvásku, ledaže trvá o něco méně. Pokud chcete, aby Vám těsto zůstalo čerstvé, odložte ho do lednice, kde může pobýt 5-7 dní. Před pečením ho alespoň na 12 hodin vyndejte vykynout.