Myslíte si, že okurky se musí nakládat jen do octa? Mýlíte se! Existuje ještě jiný recept. Co je v tomto případě použito? Něco, co máte doma a dáváte si to například do čaje. Už tušíte, nebo ne?

Nakládané okurky neboli nakládačky patří mezi poklady české nebo přesněji moravské kuchyně. Především v sychravých zimních dnech dokáží oživit téměř každé jídlo, a když nás honí mlsná a my nevíme, co bychom si vlastně dali, jsou často tím nejlepším řešením. Možná vás překvapí, že nakládané okurky nejsou typické jen pro českou či slovenskou kuchyni, ale setkáme se s nimi i v Polsku či v Rusku.

Zkuste místo octa citron

Sklenici nakládaných okurek můžete jednoduše koupit v každém supermarketu, ale samozřejmě není nad domácí nakládané okurky. Mnoho lidí se jejich výroby zbytečně obává jako něčeho složitého a časově náročného. Existuje nespočet variant receptů, jak připravit ten nejlepší sladkokyselý nálev či lák a také co k okurkám přidat. Někdo dává kopru více, někdo méně, jiný přidává i mrkev či křen, ale existují i varianty s feferonkou či skořicí.

My vám dnes přinášíme jeden z ne zcela klasických způsobů, jak si snadno a poměrně rychle můžete vaše oblíbené nakládačky vyrobit doma sami. Proč ne zcela klasický recept? Protože většina receptů na nakládané okurky používá jako konzervační prostředek ocet, který samozřejmě okurky nejen konzervuje a uchovává, ale také jim dodává kyselou chuť. Ne všichni ale vědí, že ocet není zdaleka jedinou možností, do čeho okurky naložit. Stejně dobře nám poslouží i citronová šťáva. A na rozdíl od octa je zcela přírodní.

Čtěte také: Připravte dětem tuto lahodnou a sytou snídani! Zapečený toast s vejcem a cheddarem!

Co budete potřebovat?

Na přípravu přibližně dvoulitrové sklenice našich kyselých okurek budete potřebovat přibližně šest set gramů okurek, jeden citron, sto padesát gramů cukru, čtyřicet gramů soli, čtyři stroužky česneku, dvě větvičky kopru, dva bobkové lity, půl čajové lžičky hořčičných semínek, pepř a litr vody.

Jak si nakládaní okurky s citronem připravit?

Prvním krokem je namočení okurek na několik hodin do studené vody. Poté okurky pořádně umyjeme, na obou koncích ořízneme a konce odstraníme. Připravíme si skleněnou dvoulitrovou nádobu a na její dno vložíme kopr a koření, následně do lahve postupně vkládáme okurky, pevně na sebe, a občas opět prokládáme koprem a kořením.

Následně si připravíme nálev. Do litru vody nasypeme požadované množství cukru a soli, vaříme, dokud se cukr a sůl zcela nerozpustí. Nahoru do sklenice vložíme citron nakrájený na plátky a celé zalijeme ještě horkým nálevem. Poté sklenici uzavřeme pomocí zavařovací hlavy a vložíme do utěrkou vyloženého hrnce s vodou tak, aby byly sklenice ponořené zhruba do tří čtvrtin jejich výšky. Následně okurky sterilujeme po dobu přibližně dvaceti minut při teplotě osmdesát až devadesát stupňů. Po dokončení se okurky nechají zchladnout dnem vzhůru na pokojovou teplotu.

Jak a proč nakládané okurky konzumovat?

Naše nakládané okurky se výborně hodí jako příloha například nejrůznějším masům s bramborami či bramborovou kaší, ale také k těstovinám či rizotu. Bez kyselých okurek si samozřejmě neumíme představit ani tradiční vánoční bramborový salát. Navíc nakládané okurky nejsou jen chutné, ale zároveň i zdravé. Okurky polní, ze kterých se nakládané okurky vyrábějí, jsou bohaté na minerální látky, především na draslík, hořčík, fluor, zinek a selen, a také na vitamín C, A, F a vitamíny skupiny B. Zároveň mají okurky nízkou energetickou hodnotu, obsahují 96 procent vody, a tak jsou skvělou potravinou pro lidi, kteří se snaží zhubnout.

Díky fermentaci jsou kyselé okurky také skvělým zdrojem probiotik, které mají pozitivní účinky nejen na naši trávicí soustavu, ale také posilují naši imunitu a zároveň upravují hladinu hormonu zvaného serotonin, který je zodpovědní za naše nálady. Můžeme je tak nazvat jakýmsi přírodním antidepresivem. A pokud vás někdy napadla otázka, jak je vlastně tradice nakládaných okurek v Čechách stará, věřte, že první nakládané okurky se objevily už téměř před 450 lety.