Myslíte si, že už Chorvatsko dokonale znáte? Máme pro vás největší zajímavosti Splitu

Střední Dalmácie je na letní dovolenou zkrátka a dobře jako stvořená. A ze všech možných destinací obzvláště vyniká Split. Zajímá vás, proč se doopravdy vyplatí vypravit se mezi jeho zdi?

Nezáleží na tom, zda si naplánujete své ubytování v Chorvatsku přímo zde, nebo zda si sem jen „odskočíte“ na menší výlet. V obou případech to bude rozhodně stát za to.

Zastavte se na nádherných plážích, na nichž si určitě odpočinete

Jmenovat je třeba zejména písečnou pláž Bačvice. Je skvělá pro rodiny s dětmi i ty, kdo si potrpí na dostatek zeleně. Bohužel neoplývá příliš klidem a soukromím, zato je skvěle dostupná z centra Splitu a najdete na ní mnoho restaurací, pouličních obchůdků a dalších příležitostí k občerstvení. V roce 2004 dostala tato pláž dokonce ocenění Modré vlajky, přístupné jen místům s opravdu čistým mořem.

Stejné ocenění má i oblázková pláž Punta Rata, i když to k ní budete mít s malou zajížďkou. Nabízí však dostatek intimních ploch pro ničím nerušené opalování a lokálně i velmi dobré zázemí všeho druhu. Každý si tu tak přijde na své.

Náš tip: myslíte si, že do plavek už zhubnout nestihnete? Neodpírejte si kvůli tomu vysněnou dovolenou a vyzkoušejte slevy KetoDiet.

Diokleciánův palác v centru Splitu

Dalším bodem, který byste určitě neměli minout, jsou úchvatné historické skvosty. Samotný Split nabídne zejména jedinečný Diokleciánův palác chráněný UNESCO (stačí zamířit do přístavní čtvrti), jež představuje jednu z nejlépe zachovalých památek z římské doby. Nejde o jednu budovu, nýbrž o komplex hned 200 staveb, ležící na ploše 3,6 hektarů.

K vidění je toho opravdu mnoho – zvonice, muzeum, katedrála, chrám, sklepení… Nudit se určitě nebudete. Jen byste měli vědět, že některé části opravdu nejsou vhodné pro turisty trpící závratí nebo dokonce fóbií z výšek.

Trogir a jeho jedinečná atmosféra

Na seznam světového dědictví se dostalo i město Trogir, jehož centrum vás okouzlí svými křivolakými uličkami vonícími středověkem. Ale k vidění je tu i pevnost, několik paláců či katedrála sv. Vavřince. Milovníci historie tu leckdy stráví i několik dní, běžný návštěvník však obvykle vše pohodlně stihne během jednodenního výletu.

Na své si přijdou i milovníci potápění

A kam se vydat za podvodními krásami? V takovém případě by vaše kroky měly vést do střední Dalmácie. Mezi nejlepší destinace patří v tomto ohledu zcela jistě souostroví Kornati. Ale pozor, jde o národní park, takže se neobejdete bez patřičného povolení. To získáte v obci Murter, kde sídlí správa parku. Navíc se musíte svěřit do služeb některé z agentur, individuální potápění tu dovoleno není.

Stojí to však za to. Na celém území parku je zakázán rybolov, takže se můžete dosytosti kochat velkými hejny ryb, pozorovat langusty a hvězdice, nebo se proplétat mezi množstvím mořských hub. Největší atrakcí celé oblasti jsou pak nádherné žluté murény. Musíte však mít štěstí, abyste je viděli. Jeden jediný ponor vám tak určitě stačit nebude.

Nenechte si ujít ani Národní park Krka

Říční kaskády, jezera, vodopád s krasovým původem, divoká příroda, plavba na lodi… To všechno pro vás tenhle poklad Chorvatska má. Nejúchvatnější pohled vám však nabídnou Skradinské vodopády se svou výškou 17 metrů a vodou, padají přes 17 velkých teras.

A všem návštěvníkům otevírá svou náruč také Visovacké jezero. Nabízí koupání, ale také ostrůvek s klášterem z 15. století. Vypadá nenápadně, ale nenechte se zmást. Půjde o jeden z pověstných zlatých hřebů vašeho splitského výletu. Potěší vás svými sbírkami církevních rouch i nádob a mnoha unikátními rukopisy.

Zdroj obrázku: Anton Hlushchenko / Shutterstock.com