Nenechte se podzimem „semlít“, buďte aktivní

Když je léto u konce a vlády se ujímá podzim, nálada řady lidí klesá až k bodu mrazu. Může za to konec období dovolených i zhoršování počasí. Začíná častěji pršet, teplota klesá a příroda se pomalu ale jistě začíná připravovat na uložení se k zimnímu spánku. V tomto období není snadné udržet si optimismus a dobrou náladu. Přesto lze ale šeď podzimu těmi správnými aktivitami prosvětlit a prožít jej s úsměvem.

Nezanevírejte na přírodu

Podzimní rána jsou možná chladná a mlhavá, to ale neznamená, že nejsou krásná. A stejné je to se všemi částmi dne. Podzimní procházky přírodou, která hraje všemi barvami, jsou pro udržení optimismu ideální. Chůze je ideální formou aktivního odpočinku a mohou se jí věnovat lidé každého věku, víceméně bez významnějšího omezení svým zdravotním stavem.

Na podzim je fyzická aktivita o to důležitější, že se v tomto období často šíří různá respirační onemocnění a na naši imunitu jsou tak kladeny zvýšené nároky. Takto se vám nejen zlepší nálada, ale také uděláte něco pro své zdraví.

Zdroj obrázku: Halfpoint / Shutterstock.com

Dožeňte své resty v poznávání památek

Za hlavní období pro cestování po památkách je považováno léto, podzim je ale pro výlety na hrady a zámky vhodnější. Není takové horko a historické monumenty a kulturní památky se tak mnohem lépe objevují. Pokud jste dali v létě přednost odpočinku u vody, na podzim je ideální vyrazit po památkách. Poznání navíc zaměstná lidský mozek a ten se nebude trápit špatným počasím či podzimními depresemi. Tipů na výlety je všude celá řada.

Objevujte nové restaurace a kavárny

Zpestřete si podzimní dny návštěvou příjemné restaurace a dejte si něco dobrého v nové kavárně či cukrárně. Udělejte si z tohoto objevování tradici ať se můžete stále na něco těšit. Aktivita a nové prožitky jsou tou nejlepší obranou před podzimem a jeho často neutěšenou atmosférou.

Naučte se nové recepty

Vrhněte se na vaření. Zkuste nové a zajímavé podzimní recepty. Jejich základem mohou být třeba dýně nebo jablka. A pokud máte rádi Vánoce, proč se na ně i v tomto ohledu nezačít připravovat? Proč se nenaučit třeba skvělé vánoční cukroví s kokosem tak, abyste jej v prosinci, až přijde jeho čas, připravili bez nejmenšího zaváhání.

Příprava na Vánoce

Na Vánoce se ale lze připravovat i jinak. Zkuste už na podzim vymyslet, jaké originální vánoční přání zašlete letos svým blízkým a přátelům. Vyrábět můžete i jiné předměty, třeba vánoční ozdoby nebo jiné dekorace. Pokud budete v říjnu a listopadu pilní, hned zkraje prosince se můžete vrhnout na vánoční výzdobu svého domova. Poctivá příprava vám umožní užít si Vánoce bez starostí a beze stresu.

Podzimní, nejen jarní, úklid

Úklid je činnost, která vám dokáže zlepšit náladu. Alespoň tedy v případě, že nejste skutečně zapřisáhlým odpůrcem úklidu. Uklizený byt vnese do podzimní atmosféry hodně tolik potřebné svěžesti. V uklizeném bytě se nepřízeň počasí snáší mnohem lépe. Navíc i samotný úklid vám pomůže se odreagovat a myslet na něco jiného, než na fakt, že do další dovolené je ještě hodně daleko.

Vyzdobte si byt v podzimním stylu

Vhodně zvolená podzimní výzdoba může udělat z vašeho bytu místo, ve kterém se budete cítit skvěle a vesele, i na podzim. Pro toto šedivé roční období se hodí především teplé barvy doplněné o typické podzimní dekorace: dýně, věnce z barevného listí, svíčky… 

Podzimní klasikou jsou také kaštany. Vydejte se s dětmi na jejich sběr a potom společně z nasbíraných kaštanů vyrobte něco pěkného, třeba zvířátko.

Zdroj obrázku: liviatana / Shutterstock.com

Zůstaňte veselí

Obecnou radou pro podzimní období je: buďte optimističtí, dělejte co vás baví. Nenechte se otrávit, setkávejte se s přáteli, choďte za kulturou a za zábavou. A především, těšte se, že než se nadějete, léto bude opět také.