Problém, o kterém se nemluví – plynatost může značit závažné problémy

Plynatost a nadýmání nám v běžném společenském životě přinášejí spoustu problémů. Přesto bychom se za ně neměli tolik stydět, někdy nám totiž mohou signalizovat, že trpíme nějakým zdravotním problémem. Podívejte se na sedm důvodů, proč nás může trápit nadměrná plynatost.

Možná máte alergii

Prvním důvodem je alergie na některé potraviny. Pokud se nadýmání a plynatost objevuje pravidelně po konzumaci určitého jídla, je pravděpodobné, že na něj máte alergii. Takto se může projevovat například alergie na laktózu nebo celiakie. Měli byste se tedy takovým jídlům vyhýbat a nahradit je jiným. Pomůže vám také fyzická aktivita, dostatek tekutin a šetrná masáž břicha.

Druhý důvod úzce souvisí s naším zdravotním stavem. Na vině může být dráždivý tračník, vředové choroby, zúžení trávicí trubice nebo trávicí obtíže. Měli byste proto nadměrnou plynatost konzultovat s lékařem. Třetí důvod, proč se za plynatost nemusíte stydět, je taktéž zdravotní. Ačkoliv se to zdá nepravděpodobné, vědci prokázali, že vdechování malého množství plynu může pomáhat předcházet určitým nemocem.

Čtěte také: 12 překvapivých důvodů, proč se Vám nedaří dosáhnout kvalitního spánku!

Zadržování je pro tělo škodlivé

Pokud si od plynatosti neulevíte, můžete si tím vážně škodit. Zadržování plynů totiž není pro lidské tělo vůbec zdravé. Zdravý člověk denně vypustí plyny asi desetkrát. Navíc si tím můžete ulevit od bolestí břicha a žaludku. Ke zvýšené plynatosti může docházet i vlivem stresu, stavech úzkosti a po konzumaci potravin, které obecně způsobují nadýmání.

Plynatost stabilizuje přijetí nové potravy a způsobuje zvětšení žaludku. V trávicím ústrojí člověka se za normálních okolností nachází asi jeden nebo dva litry plynu, který se skládá ze spolykaného vzduchu, krevních plynů vylučovaných střevní stěnou a plynů vznikajících při trávení. Tyto plyny pak mohou tělo opouštět říháním, vstřebáváním se do krve a nebo právě flatulencí, lidově známou jako „větry“.