Proč je fotovoltaika výhodnou investicí a jak si ji snadno můžete pořídit i vy

Cena elektrické energie je v dnešní době velmi skloňované téma. Lidé přemýšlí více než kdy jindy o alternativních zdrojích energie. Díky tomu přichází spoustě na mysl i další velmi skloňovaný termín – fotovoltaika. Věděli jste, že za jednu hodinu slunce vytvoří tolik energie, že by pokryla lidskou spotřebu elektrické energie po dobu jednoho roku? Díky tomuto faktu je fotovoltaika a její solární panely velmi výhodnou investicí do budoucna. Pojďme se tedy podívat, co nám fotovoltaika na rodinný dům může přinést.

Co je to fotovoltaika, FV elektrárna a jak fungují

Fotovoltaika je přeměna slunečního záření na elektrickou energii. Dá se použít k nejrůznějším účelům. Nejčastěji ji využíváme pro fungování malých i velkých domácích spotřebičů, na vytápění příbytků, na ohřev vody a prostě tam, kde se dá použít klasická elektřina. Proto, abychom ji mohli využít, je potřeba mít nejlépe na střeše budovy přidělané fotovoltaické panely, které sluneční energii mění v energii, kterou střídač distribuuje k vybraným místům, jako právě domácím spotřebičům a také se ukládá do akumulátoru. Tyto tři základní prvky tvoří fotovoltaickou elektrárnu. Množství energie, které taková elektrárna vyrobí, je samozřejmě přímo závislé na intenzitě slunečního záření. A tak nejvíce energie solární elektrárna vyprodukuje během dne, a hlavně slunečních měsíců.  

Jaké hlavní výhody fotovoltaika přináší

Fotovoltaické panely poskytují čistou, respektive zelenou energii. Při výrobě elektřiny pomocí FV panelů nedochází k žádným škodlivým emisím skleníkových plynů, takže solární fotovoltaika je šetrná k životnímu prostředí. A splňuje tolik oblíbenou udržitelnost pro budoucí generace.

Fotovoltaika přináší soběstačnost – 9 měsíců v roce vyrábíte vlastní elektrický proud pro svoji spotřebu. Nejste tak závislí ani na cenách distributora ani na neočekávaných výpadcích elektrické energie. To je v dnešní době velmi důležité, protože nevíme, co bude zítra a jak se ceny energií budou vyvíjet.

S tím souvisí tedy i úspora energie. Sluneční energie je dodávaná přírodou, je tedy volná, je jí hodně, a hlavně je zdarma pro všechny. Je k dispozici téměř všude. Jejím využíváním chráníte rodinný rozpočet nejen vám, ale i vašim potomkům. Solární energie se dá využít nejen v zimě na vytápění celého domu, ale zejména i v horkých měsících, kdy je poptávka po energii také vysoká kvůli využití pro fungování klimatizace.

FV panely jsou zcela tiché a neprodukují vůbec žádný hluk. Takže ani nebudete vědět, že využíváte alternativní energetický zdroj. Nebudete ani rušit vaše sousedy a naopak je možná inspirujete.

Náklady na solární panely jsou v současné době na cestě k rychlému snižování a očekává se, že se budou v příštích letech dále snižovat – v důsledku toho mají solární fotovoltaické panely skutečně velmi slibnou budoucnost jak pro ekonomickou životaschopnost, tak pro udržitelnost životního prostředí. Navíc na pořízení fotovoltaiky můžete získat i státní dotaci. Například dotace Nová zelená úsporám pokryje až 50 procent vaší investice na pořízení fotovoltaické elektrárny.

Také náklady na provoz a údržbu fotovoltaických panelů jsou považovány za nízké a téměř zanedbatelné ve srovnání s náklady na jiné systémy obnovitelné energie. Navíc se rezidenční solární panely snadno instalují na střechy nebo na zem bez jakéhokoli zásahu do životního stylu bydlení.

Možnosti realizace fotovoltaické elektrárny

Realizace FV elektrárny je možná na klíč nebo svépomocí. Fotovoltaika na klíč, tedy pomocí montážní firmy, nejen že zvyšuje pořizovací náklady fotovoltaiky, ale také se na ni delší dobu čeká. V současné době je fotovoltaika čím dál tím více populární ze známých důvodů, tudíž vysoká poptávka zvyšuje čekací dobu profesionální montáže. Naopak fotovoltaika svépomocí snižuje počáteční náklady a díky jednoduchým a podrobným video návodům není nijak složitá. Pokud jste alespoň nějakým způsobem kutil, nebo máte takto zručného známého, tak je fotovoltaika svépomocí pro vás nejlepší volbou.

Fotovoltaika i na váš rodinný dům se tedy opravdu vyplatí a pokud jste zatím jen váhali, snad vás tento článek ujistil o vašem dobrém záměru.