Skandinávský styl bydlení je útulný, minimalistický i snadno udržitelný

Zajímali jste se někdy o to, jak vypadá skandinávský styl bydlení? Přestože za jeho vznikem stojí severské státy, tedy Norsko, Dánsko, Švédsko a Finsko, ve kterých panují kruté, dlouhé a tmavé zimy, severský styl bydlení je pravým opakem typického severského počasí. Co je pro skandinávský styl bydlení typické, čeho se vyvarovat a proč je tento styl tak oblíbený?

Skandinávské bydlení je typické minimem věcí a jejich kvalitním provedením

Pokud bychom měli severský styl bydlení charakterizovat několika slovy, určitě bychom použili následující:

  • útulný,
  • minimalistický,
  • elegantní,
  • kvalitní.

Přestože je jedním z typických znaků skandinávského stylu bydlení minimalismus, domov i přesto působí útulně a vřele. To je dáno citem pro eleganci a detail. Jedním ze základních znaků je také kvalita. Kvalitní skandinávský nábytek, ale i ostatní prvotřídní materiály jsou zkrátka synonymem tohoto stylu. Protože když se spokojíte s méně věcmi, budete moci investovat do kvalitnějších kousků.

Pohodlné místo k odpočinku

Luxusní jídelní stoly, pohodlné dřevěné židle, měkký gauč s barevnými dekoračními polštářky a teplý koberec nebo kožešina před sedačkou i pod jídelním stolem. Právě to jsou detaily, které vám ve skandinávský zařízeném bytu nabídnou naprosté pohodlí i možnost vychutnat si několikahodinový oběd s přáteli. Právě odpočinek a drobné radosti jsou totiž činnostmi, které byste si měli dopřávat bez pocitu viny.

Díky tomu, že jsou severské domácnosti vybaveny velice střídmě, nemusí jejich obyvatelé trávit volné chvíle neustálým úklidem, ale místo toho si vychutnat poklidný večer na gauči ve společnosti dobré knihy nebo zajímavého pořadu v televizi, případně ve společnosti přátel.

Barvy a materiály typické pro severský styl bydlení

Jaké barvy jsou pro bydlení v severském stylu typické? Krémová, béžová, hnědá a šedá. Důraz je kladen na neutrální barevné odstíny, které jsou těmi hlavními, ovšem mohou být doplněny výraznými barevnými prvky. Typické je například světlé zbarvení zdí i podlahy, světlý gauč a na něm nepřehlédnutelné dekorační polštáře v hořčicově žluté barvě. Co se materiálů týče, nejoblíbenější variantou je dřevo, jenž může být doplněno o kovové a textilní prvky.

Pokud si chcete svůj domov zařídit podle skandinávského stylu bydlení, nepřehánějte to s počtem věcí, ale naopak se zaměřte na málo věcí, ale v o to větší kvalitě. Držte se neutrálních barev a sem tam zvolte nějaký barevný doplněk, který naruší jinak světlé a čisté prostředí. Dřevěný nábytek, kožešiny i teplé koberce promění každý interiér v útulné prostředí, do kterého se každý den po práci budete těšit.