Tipy pro pohodlný spánek v posteli i odpolední lenošení na pohovce

Ať už máte stresující či fyzicky náročné zaměstnaní, pracujete z domova nebo jste již například v důchodu, odpočinek je důležitou součástí dne každého z nás. Ne vždy ale musíte uléhat pouze do své postele, někdy vám k odpočinku skvěle poslouží také pohovka. Proč je výběr vhodného roštu, matrace, ale i gauče tak důležitý a jak si poležení na pohovce, například při sledování televize, vychutnat opravdu na maximum?

Dopřejte si každou noc kvalitní spánek

Věděli jste o tom, že mezi stárnutím lidských buněk a nedostatečným množstvím spánku existují souvislost? Pokud zanedbáváte spánek, brzy to poznáte na své pleti. Vaše pokožka bude unavená, vrásky se prohloubí a celkově budete vypadat starší. Zabraňte tomu tím, že se zaměříte na kvalitu i délku svého spánku. Důležitými faktory při výběru nové postele jsou rošty a matrace. Jejich vhodným zkombinováním si totiž vytvoříte ideální podmínky na spaní zcela podle svého vkusu a preferencí.

Podmínky v ložnici a pravidelné praní ložního prádla

Kromě toho, na čem v noci spíte, se zaměřte i na to, v jakém prostředí spíte. Ložnici každý den větrejte a pravidelně měňte povlečení a perte i potahy matrací. Odborníci se shodují na tom, že čím častěji perete ložní prádlo, tím lépe.

Cvičební podložky i pohovky jako místo k relaxaci

Jak jsme již naznačili v úvodu, postel rozhodně není tím jediným místem, kam si během dne můžete lehnout. Někdo si rád rozloží podložku na cvičení a po meditaci či posilování si na ni chvilku odpočine a narovná záda, jiní se rádi uvelebí na pohovky a odpočívají ve společnosti televize. Jak si ale takový krátký odpolední šlofík vychutnat naplno a neprobudit se celí rozlámaní?

Jak si vychutnat odpolední šlofík na pohovce na maximum?

Při ležení na pohovce dodržujte stejná pravidla, jako v případě usínání v posteli. Hlavu si podložte polštářem tak, aby vaší krční páteři poskytoval nezbytnou podporu a nebolelo vás z něj za krkem. Hlava by při ležení na polštáři neměla být příliš zalomená, ale přirozeně navazovat na zbytek těla.

Na příliš velké polštáře proto rovnou zapomeňte. Zároveň si uvědomte, že pohovky slouží primárně k sezení a občasnému ležení, pokud se tedy nejedná o typy, které jsou rozkládací a jejichž součástí je také jedno či dvojlůžko. Občasný odpolední odpočinek na běžném gauči je v pořádku, ale na celonoční spánek se obyčejná sedačka nehodí.

Dopřávejte si nezbytné, třeba i jen dvacetiminutové, pauzy během dne a nebraňte se ležení na své pohovce. Pokud si vhodně podložíte hlavu polštářem, probudíte se plní elánu a bez bolestí krčí páteře. Na noc ale raději uléhejte do své postele, která je přeci jen pohodlnější než gauč, jenž je vhodnější na polehávání u tv a na krátké šlofíky.