Zabezpečení oken – jak ochránit vaše dítě před vypadnutím

Zajištění bezpečnosti dítěte je jedním z klíčových úkolů, kterým musí rodič nebo opatrovník čelit. Čas od času se k nám však dostane informace o vypadnutí dítěte z okna nebo balkonu. Následkem takového úrazu bývá trvalé těžké postižení dítěte, případně i smrt. Stačí jen vteřina a může dojít k neštěstí.

1. Informovanost dítěte a rodičů

Je nezbytné upozornit rodiče a děti na jakékoli nebezpečné místo nebo zařízení, které na ně číhají. Sami víme, že nůž je ostrý a varujeme naše děti, aby se ho nedotýkaly. Ostré předměty se snažíme odkládat na místa, která jsou pro dítě nedostupná. Pozorujeme prostředí kolem sebe, používáme kryty na rohy stolů, zástrčky na kontakty, mluvíme o nebezpečných situacích s ostatními rodiči a opatrovníky, pozorujeme se navzájem. Málokdy jsou však předmětem takových rozhovorů a přijatých akcí naše okna a balkony. Nezvyšujeme povědomí našich dětí o neotevírání a vyklánění z okna, že okno a balkon nejsou dveře, kterými opouštíme svůj dům, byt.

2. Vnitřní uspořádání, plot na okenní stěně

Mnoho rodičů zařizuje dětský pokoj tak, aby omezovalo přístup dětí k oknům. K oknům se montují ploty nebo jiné dekorace – překážky bránící dětem ve snadném přístupu na parapet a postel a židle jsou umístěny co nejdále od takových míst. To má samozřejmě smysl, protože dítě ve svém pokojíčku tráví hodně času, spí v něm a celkově je více samo nebo se sourozenci než v očním kontaktu s rodiči. Tento typ vnitřního uspořádání je zpravidla omezen pouze na dětský pokoj. A je také sám v kuchyni nebo v obývacím pokoji, například se dívá na kreslené filmy v televizi a tam se vnitřní uspořádání zaměřuje více na estetiku než na bezpečnost související s truhlářstvím.

3. Klika se zámkem / tlačítkem

Nejběžnějším způsobem, jak zabránit otevření okna dítětem, je instalace klik na klíče nebo knoflíky na okna a balkonové dveře. Jejich otočení je možné pouze po pevném stisknutí tlačítka nebo po otočení klíčku. U druhého řešení je nepohodlné neustále zasouvat klíč za účelem otevření okna, např. pro větrání místností. Bohužel při delším používání hrozí, že pro naše pohodlí bude klíč trvale zasunut do zámku nebo se klika nezablokuje vůbec. V případě použití kliky s tlačítkem takový problém nemáme. Jak však dítě roste, toto řešení časem přestává být účinné – malí průzkumníci se dostanou k madlu dveří a mají dost síly na zmáčknutí tlačítka, napodobujíce tak dospělé.

Na trhu jsou i podložky s tlačítkem namontovaným pod rukojetí. Blokují otáčení kliky, dokud nestlačíme zámek skrytý na boku podložky. Bohužel tato ochrana vzhledem k tloušťce podložky nesedí na rukojeti s krátkým vřetenem. Tento typ zámku navíc neumožňuje nastavit funkci mikroventilace. Vhodné bezpečnostní kování pořídíte v eshopu Winkhaus.