11 škodlivých věcí, které děláme každý den, aniž bychom si to uvědomovali!

Změna návyků je nejen možná, ale také nezbytná, přinejmenším to říká Veronica Irvin z Oregonské státní univerzity. Některé návyky jsou u nás tak dlouho, že je považujeme za samozřejmost. Protože co je špatné při použití opalovacího krému nebo kadidla? Ale jak ukazují nedávné studie, existují některé návyky, které mohou být docela škodlivé.

Protože si uvědomujeme, že zdraví máme jenom jedno, rozhodli jsme se pro Vás zjistit, které zvyky byste měli co nejdříve opustit.

1. Používáte příliš mnoho opalovacího krému

Čtěte také: Každá žena by měla toto vědět! Vaše kabelky jsou totiž rájem pro mnohé bakterie!

Všichni vědí, že při slunění je nutné použít opalovací krém. To může pomoci předejít předčasnému stárnutí a rakovině kůže. Je však důležité, abyste ho nepoužívali příliš. Nedostatek slunečního světla a vitamínu D může vést k dalším typům rakoviny, jako je rakovina pankreatu.

2. Nejíte správné tuky

Příliš mnoho tuků ve Vaší stravě může vést k srdečním onemocněním a problémům s hmotností. Ale neměli byste úplně přestat jíst tuky. Ty totiži pomáhají tělu metabolizovat vitamíny. Jezte dobré tuky od 44 do 78 gramů denně v závislosti na Vašich osobních preferencích a okolnostech.

3. Jíte příliš mnoho zeleniny

Zelenina je naprosto nezbytná pro zdravou výživu. Ovšem pokud jíte více než 7 porcí zeleniny a 4 porce ovoce každý den po dlouhou dobu, hrozí nebezpečí poškození Vašeho těla. Abyste ze svého jídla dostali maximum, jezte čerstvou zeleninu (nikoliv smaženou, nebo pečenou) a nejezte ji více než 4-5krát denně.

4. Odstraňování slupky u jablek

Téměř všechny živiny v zelenině a ovoci nejsou vždy jen v dužině. 100% quercetin (antioxidant, který podporuje zdraví srdce) je ve slupce jablka. Konzumace neoloupaných jablek je účinná při prevenci chronických onemocnění kardiovaskulárního systému. Nejdůležitější věcí je nezapomenout je umýt před jídlem, jinak existuje nebezpečí, že dojde k infekci.

5. Nastavení hlasitého alarmu

Vždy, když máte nastavený alarm na nízkou hlasitost hrozí vysoká šance, že zaspíte… To je takék důvod, proč si mnoho lidí nastavuje vysokou hlasitost. Kvůli hlasitému alarma se však zvyšuje krevní tlak, stejně jako srdeční tep.

Osoba je neuvěřitelně zranitelná v raných hodinách, kdy je tělo stále uvolněné. Hlasitý zvuk může ovlivnit zdraví a způsobit stres, což zvyšuje hladinu kortizolu. Pokud se takhle probouzíte po několik dní, týdnů nebo měsíců, existuje riziko, že tento stres bude chronický.

6. Častá kontrola emailů

Doktor Richard MacKinnon z Divize psychologie pracovníků Britské psychologické společnosti zjistil, že e-mail je nejen hodnotným nástrojem komunikace, ale také zdrojem stresu a zklamání pro mnohé z nás. Výsledkem je pokles produktivity.

Navzdory skutečnosti, že se vědci pokoušejí vytvořit definitivní pravidla pro používání e-mailu pro minimalizaci negativního vlivu, je zřejmé, že jejich doporučení nemohou být pro všechny stejná. Existuje však několik tipů, které jsou dobré pro každého:

  • nekontrolujete svou poštu brzy ráno, nebo pozdě večer;
  • nejdřív pracujte a až poté posílejte poštu (samozřejmě, pokud to není důležitá součást Vašeho pracovního procesu);
  • vypněte si oznámení o příchozí poště.

7. Hoření kadidla

Pálení kadidla má dobrý vliv na centrální nervový systém, pomáhá nám uvolnit se a zmírnit stres. Nicméně ve výzkumu provedeném na the South China University of Technology se ukázalo, že pálení kadidla každý den po dobu několika hodin může být důvodem rakoviny plic, leukémie a nádorů mozku.

Kadidlo může způsobit mutace. Obsahují chemikálie, které mohou potenciálně změnit genetický materiál, jako je DNA. Pokud si přesto chcete vytvořit uvolněnou atmosféru, můžete použít trochu kadidla, ale nezapomeňte si později místnost vyvětrat čerstvým vzduchem.

8. Konzumujete příliš mnoho energetických nápojů

Energetické nápoje Vám pomohou probudit a zvýšit produktivitu. Ale jejich častá konzumace se nedoporučuje. Výsledky studií Davida Granta z University of the Pacific ukazují, že některé energetické nápoje mohou zvýšit riziko nestabilního srdečního tepu.

9. Užívání léků proti bolesti

Léky proti bolesti opravdu pomáhají těm, kteří mají chronickou bolest. Ve výzkumu provedeném University of Ohio se však ukázalo, že léky proti bolesti mohou také snížit ostrost dobrých emocí.

V tomto výzkumu jedna skupina účastníků užívala léky proti bolesti a druhá užívala placebo, které vypadalo stejně. Později se účastníci podívali na 40 fotografií – od velmi nepříjemných (hladovějící děti) až po velmi roztomilé (děti hrající si s kočkami). Po každé fotografii účastníci museli odhadnout, jak pozitivní jsou některé fotografie.

Výsledky ukázaly, že účastníci, kteří užívali léky proti bolesti, odhadli, že fotografie byly horší než ty, které užívaly placebo. Jinými slovy, emocionální vnímání reality bylo zkreslené.

10. Zakrýváte si hlavu ručníkem

Buďte opatrní… Když jsou vlasy mokré, těžký ručník může způsobit zlomení, nebo dokonce vypadnutí vlasů, říká Leon Van-Gorkom, senior manažer pro péči o vlasy ve společnosti Unilever Research and Development. Místo toho použijte ručník na vytlačení přebytečné vody a nechte vlasy uschnout. Když vytlačujete přebytečnou vodu, ujistěte se, že jste jemný a děláte to po krátkou chvíli.

11. Užívání si dlouhých sprch

Užívání si dlouhých sprch se Vám může líbit. Pomáhají Vám relaxovat a je snadnější poté usnout. Dlouhé sprchy však odstraňují vlhkost z pokožky, což může vést k suchosti a svědění pokožky. Sprcha by neměla trvat déle než 10 minut. Čím kratší, tím lepší!

Který z těchto návyků máte? Podělte se o své názory a zkušenosti níže v komentářích.