Pračka v dobré kondici? Potřebuje pravidelnou údržbu, pomohou i tablety do myčky!

Život bez pračky si dnes nedokáže nikdo představit, každodenně pracuje, aby měla celá rodina neustále čisté prádlo a vypadala lidově řečeno „jako ze škatulky“. Po použití trouby je zvykem vnitřek přístroje vyčistit, obdobně se čistí sporák nebo chladnička. A co taková pračka? Nezaslouží si také adekvátní péči za náročnou práci? Pomohou tablety do myčky nebo starý zubní kartáček!

Čistý buben bez zápachu

Základem pro bělostné a voňavé prádlo je udržovat buben pračky v čistotě. Z dálky vypadá buben čistě, protože je z lesklého kovu, ale uvnitř se ve štěrbinách skrývají nečistoty, zbytky vláken nebo látek, ale také choroboplodné zárodky a bakterie, v zadní části se navíc často sráží vodní kámen. Co dělat, aby byl zase čistý? Věřte, že nepotřebujete ani drahé čisticí prostředky, postačí k tomu jen obyčejné tablety do myčky. Stačí 2-3 běžné tablety vhodit do bubnu pračky a zapnout na prázdno na program s teplotou 60 °C. Tímto způsobem se odstraňuje zanesená špína i zatuchlost, která vzniká po ponechání mokrého prádla v pračce.

Filtr trpí na chuchvalce prachu

Leckdo nemá tušení o existenci filtru v pračce. I ten se musí pravidelně čistit, ideálně jednou za 3 měsíce, aby nedošlo k jeho ucpání. Filtr totiž funguje k odchycení nečistot, prachu, vláken a dalších drobných předmětů, což vytváří pověstné chuchvalce, které jsou dokonalou líhní pro bakterie i plísně. Filtr se nalézá ve spodní části pračky, je skrytý za malými dvířky, která se otevírají mírným stlačením. Před vyšroubováním filtru je vhodné rozložit pod pračku hadr na podlahu, protože po jeho vyjmutí může dojít k úniku zbylé vody.

Čtěte také: Jak vypěstovat vlastní česnek? Zvládne to i začátečník

Na těsnění a zásobník starý kartáček!

Prášek a špína mohou zůstávat uvnitř těsnění a v zásobníku na prací prostředek, i ty si zaslouží vyčistit, aby se nemnožily v záhybech bakterie a hlavně, aby se zbytky nedostávaly na čisté prádlo. Zásuvku lze vyjmout a umýt ve vodě běžným čisticím prostředkem, těsnění nejprve vytřít hadrem namočeným ve vodě s octem v poměru 1:1 a následně dočistit záhyby a těžko dostupná místa pomocí starého zubního kartáčku.