Přírodní osvěžovače vzduchu bez zbytečné chemie

Vonné spreje, svíčky, gelové kuličky, dřevěné tyčinky natahující do sebe voňavou tekutinu a další vychytávky pro osvěžování vzduchu v interiéru jsou v naprosté většině vyráběné průmyslově a obsahují chemikálie, které našemu zdraví neprospívají. Jedovaté, často až karcinogenní látky, vdechujeme plícemi a mohou se vstřebávat dokonce i přes naši pokožku. To ale neznamená, že se musíte voňavého svěžího vzduchu v bytě či domě vzdát. Vyrobte si domácí osvěžovače z přírodních ingrediencí. Je to varianta nejenom zdravější, ale i výrazně levnější.

Vůní kávy můžete provonět svůj domov velmi snadno. Pražená zrna kávy nasypte do hezkých nádobek či skleniček a rozmístěte je po bytě. Čerstvě usušená levandule, rozvěšená ve snítkách, dokáže místnost provonět po dobu několika týdnů. Sušená levandule nebo pravý levandulový éterický olej navozuje klid a pohodu, ve skříni odpudí šatní moly.

Aroma lampička s jedlou sodou

Připravte si ozdobnou nádobku, nejlépe skleněnou. Do ní nasypte asi 1cm jedlé sody a zakápněte asi 12ti kapkami oblíbeného éterického oleje. Jedlá soda neutralizuje nepříjemné pachy v místnosti a zároveň pomalu uvolňuje vůni éterického oleje. Pokud nádobku umístíte na improvizovaný podstavec nad svíčku, vůně se bude linout ještě intenzivněji. Sodu s éterickým olejem můžete nasypat i do kalíšku aroma lampy. Efekt bude výrazně lepší než při použití vody.

Čtěte také: Správná péče o amarylis v květináči

Citrusy na ozdobu i provonění

Citrony, pomeranče nebo grapefruity mají typickou, příjemnou citrusovou vůni. Pro osvěžení interiéru stačí například vzít pomeranč, opatrně uříznout horní část a vydlabat dužinu. Tu můžete sníst. Dovnitř nasypte v hmoždíři rozdrcené dva hřebíčky, čajovou lžičku skořice a pět kapek citrusového éterického oleje. Pomeranč naplněný příjemnými vůněmi můžete nechat stát na stole tak dlouho, dokud se nezačne kazit.