Tato fenka byla nalezena opuštěná na parkovišti. Nebyla ale sama, jelikož zde hledala úkryt se svými šesti štěňaty. To ale stále nebylo vše, co u sebe měla a co nálezce tolik šokovalo. Co jim vyrazilo dech?

Mateřský pud nemají jen lidé, ale také zvířat. O tom se přesvědčili obyvatelé Argentiny, když zažili neskutečný zážitek. Jedna z tamních obyvatelek našla lidské miminko u psí fenky, která se o ni dokázala postarat. Nevěříte?

Neuvěřitelný případ mateřské lásky

Jedna z tamních obyvatelek našla psí fenku s několika štěňaty. Když se však zadívala více, zjistila, že u ní nejsou jen štěňata, ale také malé miminko, které někdo odložil. Šikovná fenka se o něj s láskou postarala, do té doby, než miminko našli a předali jej lékařům, kteří sdělili, že bude v pořádku. Fenka neměla domov, po tomto činu jej našla, stejně jako několik jejích štěňat. Podařilo se dokonce vypátrat i matku miminka, která trpěla velkými depresemi, a proto dítě odložila.

Čtěte také: Našla poznámku na obojku vyčerpaného, opuštěného psa, ale nečekala v ní něco takového. Neuvěřitelné, co potom udělala

Psí mateřský pud je stejný jako ten lidský

Pokud jste někdy viděli psí maminku se štěňaty, pravděpodobně víte, že se o ně přirozeně stará. Matka příroda připravila psy, aby byly maminkami, takže není třeba je trénovat před porodem. Samozřejmě existují výjimky. Někdy ani psí máma neví, co má dělat, nebo o štěňata nemá zájem. Její vrh může vyžadovat pomoc od člověka. Říká se, že kočky mají:

  • 7 životů
  • 6 smysl

7 životů se odvíjí od toho, že se vždycky dokážou zachránit, pokud odněkud spadnou. Jejich 6. Smysl je pak dán tím, že někdy vidí, slyší a cítí, co lidem dopřáno není. Příběhů, kdy kočka pomohla při záchraně života, je poměrně dost. Stejně, jako případů, kdy je kočka nejlepším přítelem dítěti, ačkoliv se říká, že miminko a kočka nejdou dohromady. Podobně to platí i u psů. Ne každý bojový pes je zlý, nicméně i v tomto případě je třeba opatrnosti.

Oxytocin se objevuje jak u lidí, tak u psů

Mateřský instinkt je zčásti způsoben hormonem oxytocin, který se vylučuje po porodu psa. Hormon způsobuje, že matka přijímá děti a chce je chránit. Oxytocin je hormon lásky a žárlivosti, podle Psí máma, která je v dobrém zdravotním stavu a má neporušený mateřský instinkt, by měla být schopna postarat se o štěňata bez zásahu člověka. Bude je krmit, čistit a povzbuzovat je, o sebe pečovaly. Zpočátku bude s nimi také trávit spoustu času, udržovat je v teple a bezpečí, dokud neotevřou oči a naučí se sami zkoumat svět. Není-li máma nemocná nebo nemá dostatek mléka, lidský zásah není vůbec nutný.

Nikdo není dokonalý

Mladé maminky jsou někdy neschopné pečovat o štěňata správně. Mohlo by to být proto, že jejich těla neprodukují dostatek oxytocinu, nebo proto, že nejsou dostatečně zralé, aby pochopily, co mají dělat nebo jak to mají dělat. To je obzvláště běžné u zbloudilých psů, kteří by mohli mít svůj první vrh v mladém věku. Odložení dítěte se však nevyhýbá ani lidem, nicméně ty mají alespoň možnost dítě dát k adopci. I kočce se může stát, že svá koťata odloží a opět je to způsobeno tím, že něco u ní není v pořádku.