Barvou roku 2022 je olivově zelená: Jak ji využít v interiéru?

Olivově zelená barva byla vybrána jako symbol obnovy a rekonstrukce světa po koronavirové pandemii. Tato poměrně neobvyklá barva se řadí mezi neutrální barvy a je ideální do interiérů. Jak barvu roku 2022 právě v interiéru využít, se dozvíte v tomto článku.

Co o olivově zelené říká psychologie barev

Podle psychologie barev je olivově zelená barva spojená s armádou. Přeneseně je to také barva míru. Spíš než kvůli armádě, která mír chrání, to bude kvůli tomu, že olivová ratolest je symbolem míru a civilizace už od starověku. První vítězové olympijských her nedostávali medaile, ale právě věnec uvitý z olivových větviček. Olivově zelená navíc symbolizuje přírodu, růst a proces uzdravení

Do jaké místnosti se olivově zelená hodí nejlépe

Když hovoříme o neutrálních barvách, zpravidla myslíme béžovou, šedou nebo krémovou. Jenže tahle barva olivové větvičky, tmavě zelená s šedým podtónem, mezi neutrální barvy patří také. Když si toto uvědomíme, dojdeme k závěru, že je to barva jako stvořená pro interiér s velmi širokými možnostmi využití. Navíc není úplně obvyklá, takže pomůže váš domov nebo kancelář ozvláštnit. 

Zelená celkově je spojená s rovnováhou, růstem, přírodou, penězi a plodností. Hodí se do místností, kde potřebujete otevřít mysl, takže především do kuchyně a do pracovny. Barva olivové větvičky je univerzální a uklidňující interiérová barva, která nebude ovlivňovat celkový dojem z pokoje. Je vhodná především na místa, kde se relaxuje.

Skvěle zapadne do moderního obývacího pokoje i útulné ložnice. Mohla by být také zajímavým kompromisem do dětského pokoje, ve kterém bydlí sourozenci opačného pohlaví. Kvůli psychologické vazbě na peníze se hodí i do místností spojených s businessem. 

Jak olivově zelenou barvu do interiéru zakomponovat

Nabízí se různé možnosti. Zde najdete jen příklad několika z nich. 

Stěny

Vzhledem k tomu, že se nejedná o nějakou intenzivní, agresivní barvu, můžete si dovolit ji použít i ve velké ploše a vymalovat s ní celé stěny. Nemusí to být hned všechny v místnosti. Pro ozvláštnění stačí klidně jen jedna. Zajímavou strukturu stěnám dodá tapeta, takže místo výmalby můžete zvolit tapetu právě v této barvě. Využití tapety nebo jiné barvy na jednu stěnu se používá v interiérovém designu především, když chcete oddělit jednotlivé zóny v místnosti nebo si pohrát s optickým vnímáním rozměrů místnosti. 

Textilní doplňky

Jestli si netroufáte rovnou na vymalování celých stěn a raději byste zkusili něco méně trvalého, tak zvolte textilní doplňky. Olivově zelené dekorační polštářky, ubrus nebo závěsy splní svůj účel i v malé ložnici, kde je lepší nechat stěny světlé. Textilie se snadno vyměňují, takže je můžete obnovovat podle aktuální barvy roku. Nebo ještě častěji podle ročních období či nálady. 

Malé domácí spotřebiče

Barevné kuchyňské spotřebiče už nejsou nic neobvyklého. Nejedna hospodyňka si ráda sladí toustovač, kávovar a rychlovarnou konvici do oblíbené barvy. Taková olivově zelená by nebyla marná ani na ledničku.

Nábytek

Pokud je stěna moc a polštářek málo, pořiďte si olivově zelený kus nábytku. Taková pohovka nebo ušák by byly stylové. Rozhodně by vás odpočinek v nich uklidnil a zrelaxoval.

Rostliny

Fanouškové minimalismu si asi nebudou chtít pořizovat nové kousky nábytku. Pokud přesto zatoužíte po zelené barvě, běžte přímo ke zdroji a pořiďte si zelené rostliny. Rostliny by neměly chybět v žádném interiéru, protože zvyšují jeho útulnost a čistí vzduch, když pomocí fotosyntézy vytvářejí kyslík. jejich listy zachycují částice prachu. Nezapomeňte je proto pravidelně otírat. 

Tuhle barvu pro rok 2022 vybrala společnost PPG. Jestli se vám zelená opravdu nelíbí, tak to vůbec nevadí. Vyberte si nějakou jinou autoritu a její barvu roku. Třeba firma Pantone jich má na rok 2022 hned několik a jedna z nich je fuchsiově růžová.